İşletmeye Uygulanması

_

Depo Otomasyonunun İşletmeye Uygulanması

Yeni bir sistem uygulamadan önce sorulacak 5 önemli soru:

Sipariş alma /Mal kabül / üretim / stok kontrolü /nakliye / iş gücü kullanımı ve ekipman zorlukları ile ilgili sorunlar hakkında ki sorular. Bu soruları soruyor olmak deponuzun verimli olup olmadığını bulmak için önemlidir.
1. Organizasyonu etkileyen nasıl olumsuzluklar ve yanlışlıklar var?
2. Sipariş ,üretim, sevkiyat vb emirlerini doğru alabilmek için neye ihtiyacım var?
3. Alacağımız bu e-iş çözümü mevcut sistemde nereye entegre edilebilir? Getirileri
4. Stratejik karalar için hangi bilgilere ihtiyacım var?
5. Depo verilerine hızlı ulaşmaya ne kadar ihtiyacım var bu şu anki durumda işletmemiz genelinde bu mevcut olabilir mi?

Yeni satın alacağınız sistemin Önerilen Planlama Zamanlama çizelgesi nasıl olmalı?

Aşağıdaki Sorulara cevap verme vakti geldi. Haydi birlikte cevaplayalım.
1- Planlama Süreci:
2- Zaman Çizelgesinin Gözden geçirilmesi
3- Sürekli eğitim sağlayın / eğitimi destekleyin
4- Yazılımda yapmak istediğiniz Majör değişiklikleri erteleyin.
5- Yeni depo yönetim yazılımının kurulumunu uygun bir zaman aralığında tamamlayın.
6- Yeni Sisteminizi Eski sisteminizle karşılaştırın başarısını ölçün

1- Planlama süreci
Projenin hedefleri ortaya koyan uygulama süreci ile işe başlayın. Bu gibi bir zaman akış çizelgesi her bir ekip üyesinin planlamaya odaklı kalmasına yardımcı olur. Programın ilgili server veya sisteme İnstall edilmesi (kurulumu) genel olarak 1 ay ile 3 ay arasında değişiklik gösterebilir. Bu seçeceğiniz programın yönetim kapasitesi ile ilgili bir süreçtir.

2- Zaman Çizelgesinin Gözden geçirilmesi
Uygulama zaman çizelgesinin gerçekçi olduğundan emin olun. Satısının kendi zaman akışına uygun bir iş planı önerecektir. Tam olarak sizin beklentileriniz ile örtüşmesi konusunda sizde satıcı ile koordineli çalışmayı teşvik edin… Yapmanız gerekenleri öğrenin. Önerilen zamandaki iş akışınının nasıl yürüdüğü konusunda geri bildirim isteyin

Hatırlamakta fayda var : Time is money

Satıcınızın sunduğu plan saat dilimlerini dahi kapsıyor olabilir. Bu konuda onların deneyimlerine güvenmek gerekir. Ancak iş planı akışını belirlememiş bir satıcı için işlerin beklenmedik şekilde uzayabileceğini teslim zamanının yetişmeyeceğini de göz ardı etmeyin. Satıcınızdan mutlaka iş planının akışını istehyin.

3- Sürekli eğitim sağlayın / eğitimi destekleyin
Depo operasyonlarının potansiyellerine tam olarak ulaşmak istiyorsanız, sistem üzerinde sürekli çalışmak gerekeceğini unutmayın. İdeal olarak, WMS eğitimi hiç bitmez. Çalışanlarınızın eğitimlerini sürekli destekleyin. Yeni işe alınanların, ve her üç ayda bir başlangıç için yeni eğitim fırsatları tanıtmak gibi fırsatları değerlendirin. Gerek oluyor ise satıcınızdan ek eğitim talep edin.
Firmanıza özel olarak sunulacak muhtemelen sizin tarfınızdan hazırlanmış eğitim materyalleri ve testler konusunda satıcı firmadan destek talep edin. Çalışanlarınızı sürekli gelişim için desteklemeniz işletmenizin rekabet gücünü artırarak Yüksek Kalite standartları yakalamanızı sağlayacaktır.

4- Yazılımda yapmak istediğiniz Majör değişiklikleri erteleyin.
Sistemin çalışmasını engelleyen hata yada eksiklikler olmadığı sürece sistemin tam olarak kurulumu bitene ve test süreçleri tamamlanana kadar yazılımınızda majör bir değişiklik yapmayın. Yaptırmayın. Bu tür değişiklikler işin teslim sürecini uzatabileceği gibi işletmenizin adaptasyon sürecinide geciktirecek, çalışanların motivasyonları üzerine negatif etkisi olabilecektir.
Tüm çalışanlarınız sistemin işleyişine aşina olana kadar depo Otomasyonu yazılımınızda majör bir değişiklik yapmayınız.

5- Yeni depo yönetim yazılımının kurulumunu uygun bir zaman aralığında tamamlayın.
Sistem arayışınızın süresi uzadıkça tercih şansınız ve maliyetleriniz artacaktır. Satın aldığınız bir sistemin işletmenize adaptasyon zaman akış çizelgesini çok acele etmeden Kullanıcıların eğitimlerini de basamak basamak planlayarak yola devam edin. Acele etmek de tek başına bir zaman kaybı olabilir.
Aksaklık yaşanan uyum sorunu yaşanan geçiş süreçlerini mümkün olan zamana yayın.

6- Yeni Sisteminizi Eski sisteminizle karşılaştırın başarısını ölçün
Yeni depo yönetim sisteminin başarısı kısmen de olsa operasyonel olarak koyulan hedeflere bağlıdır. İlk kez bir otomasyon sistemi ile çalışıyorsanız eski sisteminizde yaşadığınız hatalar ve sorunların çözümüne de odaklanmışsınızdır.
Eski sistemdeyken yaşadığınız ancak şu an yaşanmayan aksaklıklar yeni sisteminizin başarısını yansıtacaktır.