Nelere Dikkat edeceksiniz? Sorulacak Kilit Sorular

_

Depo Otomasyonu seçerken Dikkat Edilecekler ?

Depo Otomasyonu Programınızı seçerken Otomasyon Üreticisi veya Satıcısına Sorulacak sorular

a. Program satıcısı ile yüz yüze görüşme yapın. Programın bir demosunu izleyin

Şirketiniz için en iyi seçeneklerin bulunduğu yazılımlar olduğundan emin olun. Onları inceleyin, böylece piyasada bulunan çeşitli WMS çözümleri ile bilgi edinmiş olursunuz Mümkün olduğu kadar çok yazılım satıcısı ile görüşmek daha sonra doğacak gereksiz , alakasız uygulama geliştirme denemelerinden sizi uzak tutacaktır.

b. Yazılımınızı Yazılım üreticisinden veya Çözüm Ortağından alın

Alacağınız yazılımı üreten firmayı tanıyın. Ne kadar zamandır sektörde yer alıyor, benzer işler gerçekleştirmiş mi?deneyimi ve diğer yazılım çözümleri neler, programda istenen uyarlamaları yapabilecekler mi? Bugün var yarın yok ! endişesi yaşamak istemiyorsanız kendini ispatlamış yazılım alanında vizyon sahibi firmaları tercih etmelisinzi

c. Kullanıcı dostu bir sistem üzerinde ısrar edin

Eğer satın alacağınız depo yönetim sistemi kullanıcı dostu değilse zaman ve para kaybından başka bir işinize yaramayacaktır. Sistem işler şekilde teslimine kadar geçen sürede işletmenizin ihtiyaçlarına uygun şekilde entegrasyonun sağlanmasının garantisini istemelisiniz. . Görüşmenizde işletmenize ve kullanıcılara sağlayacağı avantajları hakkında sorular sorarak görüşmenizi yönlendirin

d. Muhasebe programınızla entegre bir çözüm arayın

WMS yazılımının programı kullanacak personelin envanter yönetimi, muhasebe verileri, sipariş alma, sevketme, stok yönetimi vb konularda şu anki programı ile entegre olup olamayacağından emin olun. Gerçek zamanlı bir veri akışı istiyor iseniz veya ERP erişimi sağlayıp sağlamayacağı ile ilgili ihtiyaçlarınızı araştırın.

e. Depo Yönetim yazılımının yetenekleri hakkında detaylı bilgi alın

Maalesef bazı yazılımlar aslında sadece muhasebe programının bir parçası olmasına rağmen müşteriye bir depo yönetim yazılımı veya bağımsız bir otomasyon programı olarak tanıtılabilmektedir. Aynı zamanda çok uygun fiyatları ile pek çok depocunun ihtiyacını karşılamayacak bir program olmasına rağmen satın alma listesine girebilmektedir. Bu hatayı yaşayan firmaların arasına katılmamak için programın gerçek yeteneklerini iyi araştrın Genel Olarak WMS yazılımlarının RFid tabanlı wifi destekli depo kontrolü çoklu sistem entegrasyonlu programlar olduğunu hatırlayın. Depo otomasyonu yazılımları çoğu zaman muhasebe programlarına entegrasyon gerektirir. Çünkü işletmen ihtiyacına yönelik olarak yazılırlar. Bir muhasebe programının içinde çalışmaz ondan bilgi alır veya bilgi çekerler.

f. İlave kullanıcılar & modüller ve teknik servis için maliyetleri öğrenin

Bu maliyetin Yanı sıra servis, bakım, güncelleme ve destek maliyetleri, ek kullanıcılar için ne kadar ödemek zorunda olduklarını dikkate almak önemlidir. Servis gereksinimi her zaman olacaktır. Çünkü Depo Yönetim Sistemi yazılımları işletmelerin geleceklerini şekillendirecek yazılımlar olabilir. Bu yazılımı kullanacak kişilerin eğitimlerinden sistemin entegrasyonuna kadar hepsi birer maliyettir.Bu hizmeti satın alabiliyor olmak önemli bir ayrıcalık olarak tanımlanabilir.

Tüm modülleri içeren çözümler genellikle bu daha az maliyetli olmaktadır. Modüler sistemlerde ise bu maliyetler artabilir. Tüm modüllerin tek tek sisteme entegre edilebiliyor olması büyük yazılım firmalarının sunacağı hizmetler olarak göz önüne alınmalıdır.

Sisteme eklenecek ilave modüller öz konusu olduğunda da, nispeten ucuz olan satıcıları karşı karşıya getirecektir. ama önemli ölçüde ek modüller için daha fazla ücret ödemeyi göze almakta fayda var

g. Firmanızın gelecekte büyüme hedeflerini destekleyecek Güncellemeleri sunduğundan emin olun

Bu satın almayı gerçekleştirmeden önce sistemin ihtiyaç duyacağı güncellemeleri karşılayıp karşılayamadıkları ile ilgili bilgilere ulaşmaya çalışın. Bilindiği üzere yazılım alanında sürekli gelişmeler muhasebe & ERP yazılımları donanımlar sürekli güncellenmektedir.

İyi bir satıcı yazılımlarına mühendislik ağırlıklı olarak yatırım yapar ve yeni ürün özellikleri ve geliştirmeleri düzenli olarak sağlar.. Genellikle, yazılım güncellemeleri full programın satış fiyatından çok daha az maliyetlidir. Buna karşılık, iyi bir yazılım üreticisi minimum bir yıllık servis anlaşmasını ve en az 2 yıllık garantiyi satışın bir parçası olarak makul fiyatlarla sunmalıdır. Aynı zamanda ürün yükseltmeleride sağlayacaktır.

h. Sistemin Çalışma ve iş yükü kapasitesi hakkında bilgi edinin

Deponuz için belirli bir zamanda belirli bir uygulama ile çalışacak kullanıcıların maksimum sayısı nedir? Yeni bir depocuyu sisteme eklemek veya yeni bir depo /ambar eklemek konusunda satın alınacak ürünün ilave ihtiyaçlara cevap verme kapasitesi nedir?

Kısa bir süre içinde başka yeni bir sistem satın almak zorunda kalmamak için depo otomasyonunuz için gelecekte ihtiyaç duyulacakları dikkate almanız önemlidir

i. Rapor alma seçenekleri hakkında bilgi sahibi olun

Depo yazılımlarının yeteneklerini kolayca birbirinden ayırabilmenin en kolay yolu budur aslında. Yazılımın sunduğu Raporlama Gücü, rapor seçenekleri, sizin ihtiyacınıza uyacak ek raporları üretebilme kapasitesi. İyi bir sistem neredeyse sınırsız raporlama yetenekleri sağlayabilir. Farklı sistemler değerlendirirken raporların örnekleri isteyin Ancak şunu göz ardı etmeyin tüm raporları almak sizin işinize yaramayacağı gibi maliyetleri artıracaktır.

j. Sistem güvenliğini değerlendirin

Verilerinizin güvenli ortamlarda barınabilmesi, rakipler veya kötü niyetli kişiler tarafından ulaşımının kısıtlanmış olması işletmenizin rekabet ortamında güvenliğini tehdit etmiyor olması. Aslında ne kadar önemli konular olsada Bazen sadece düşük maliyet sunan yazılımlar nedeniyle güvenlik unsuru göz ardı edilelmektedir. Siz bu tür satın almalarla işletmnizi riske etmediğinizden emin olmalısınız.

Güvenlik unsurunda ideal olarak, belirli kullanıcıların belirli zamanlarda hangi işlemleri gerçekleştirebileceklerinin belirlenmesi veya sisteme giren kullanıcıların hareketlerinin kaydedilmesi şeklinde sunulabilir.

k. Ürün demolarını inceleyin

Demo uygulaması öncesi ve sonrası ekibinizi bir araya getirin.Ekibinizin her yazılım çözümü için özel dikkat gerektiren alanlarda algıladığı güçlü ve zayıf yönlerini tartışması için onları teşvik edin. Demo talebiniz için size sunum yapacak kişiye de bu kararları ve taleplerinizi iletin ki gereksiz zaman kaybı yaşamamış olun. Bu sayede ihtiyacınız olan bilgiye kısa sürede ulaşmış, sunumu yapacak kişinin yetkinliklerini de gözlemlemiş olursunuz.

l. Demo sırasında sorularınızı sorun sonrasında değil

Demo esnasında ihtiyaçlarınızı karşılayan yada karşılamayan, farklılaştırılması gereken modüller konusunda aklınıza takınaln soruları zamanında sorun. Tamda demo ekranı açıkkaen soracağınız sorular doğru ve net anlaşılmayı sağlayacaktır.Tam demo ekranı açıkken sormak önemlidir.

m. Standart fonksiyonlarını ve “ekstra modüller” arasındaki farkı anlamaya çalışın.

Bazı program üreticileri stratejik olarak temel Program dışında sunulan fakat benzer özellikleri sunan modülleri üst paket olarak sunabilirler. Bu zaman zaman ekonomi sağlarken zaman zaman full entegre sistemi satın almak daha ekonomik olabilir. Mutlaka tüm modüller ile sunulan paketteki modüllerin farklılıklarını net olarak anlamaya çalışın.

n. Teknik servis hizmeti ve destek hakkında bilgi isteyin

Yazılımınızı satın alacağınız bayi size pek çok alanda teknik destek sağlayabilir. Ancak, yine de yazılım satıcısının teknik destek ekibine güvenmek gerekir. Teknik destek maliyetinin yanı sıra bakım, güncelleme ve uzaktan / yerinde destek politikalarını öğrenin.

İhtiyacınız dahilinde alınabilecek servis hizmetlerini sorun.Avantajlı olacak Servis anlaşmaları yapmaya çalışın. Bu anlaşmalar arama başı,yerinde veya telefonda diye ücretlendirilebilir. Çoğu zaman yıllık anlaşmalar daha avantajlı olmaktadır. Bunları göz önünde bulundurun.