_

Depo ve Lojistik Yazılımları

Elia Bilişim sektöründe öncü Depo ve Lojistik hazır çözümleri ile işletmenize değer katar.Depo ve Lojistik yazılımları , modüllerliği sayesinde iş akışlarınızı kolaylaştırıp, zaman kazancı sağlayarak yürütülmesine yardımcı olur. Karmaşık veya süreç alan işlerin tek adımda yapılması, rutin veya manuel yapılan işlerin ortadan kaldırılması konusunda avantajlar sunar.


ELİA BİLİŞİM’in Sunduğu Depo Otomasyon Sisteminin Avantajları

 

  • Depo Otomasyonu : Depolama ve Operasyon maliyetlerini düşürecektir
  • Depo Otomasyonu : İş gücü maliyetlerini azaltır
  • Depo Otomasyonu : İşleyiş kişilerden bağımsızdır,hatalar azalır
  • Depo Otomasyonu : Ürünlerin ve deponun izlenebilirliğini sağlar
  • Depo Otomasyonu : Envanter doğruluğunu artırır
  • Depo Otomasyonu : Stoklama kapasitenizi artırır
  • Depo Otomasyonu : Yönetim zamanını azaltır,izler,karar verir ve uyarır
  • Depo Otomasyonu : Ürün dönüş hızlarını artırarak müşteri hizmet seviyenizi artıracaktır
  • Depo Otomasyonu : Lojistik yöneticisine Planlama ve hesaplama gücü katar

 

Depo Nedir?

Depo;En kısa haliyle işletmelerin, tüm ticaret hanelerinin, kamu kuruluşlarının ürün, mamül, yarı mamül, hizmet, sarf malzemesi, demirbaş, ham madde vb. somut yada soyut kavramların hareketlerinin yapıldığı izlendiği açık yada kapalı alanlardır. Bu alanlardaki tüm faaliyetler işletmelerin maliyet muhasebesini doğal olarak karlılığı yakından ilgilendirir.

Depo Kavramları nelerdir?

Depo kavramı çok geniş bir kavramdır bünyesinde pek çok kavram barındırır. Genelde sekötrel farklılıklardan dolayıda işletmeler kendi kavramalrını üretmişlerdir. Yine de depo kavramalrı ana hatlarıyla ortaktır.Örneğin; stok, ambar, sayım, üretim, lojistik, fire, sevkiyat, mal kabul, ikmal, fiş, raporlar, seri lot, fefo fifo uygulamaları adresleme, planlama, palet, raf ömrü, sarf, rezerv, karantina,barkod, transfer vb. ve bu eylemelrde kullanılan donanım da çok önemlidir raf sistemi forklift transpalet yada el terminali vb. kavramlarıda bünyesinde barındırır.

Depo Yönetiminin İşleyişi

Depo yönetiminin temel prensibi ana hatlarıyla şu şekilde işler. Her hangi bir ürün yarı mamül hammadde, sarf malzemesi vb. kavramın depoya doğru yerden doğru ürünü doğru adette doğru zamanda almak. Alınan bu kavramın depo içinde doğru şekilde hareketlerinin gerçekleşmesini sağlamak. Yine doğru ürünü doğru adette doğru şekilde doğru yere sevkiyatını gerçeleştirmektir ve son olarak bunları raporlandırabilmektir.

Depo Disiplini

Bir deponun disiplini yıl içinde yaptığı sayım miktarıyla doğru orantılıdır. Çok zahmetli gibi görünsede günümüzde pek çok depo otomasyonalrı yani yaılımalr buna çözüm sağlamakta işletmelerin işleri üretimleri satışları durmaksızın anlık sayımlar yapılabilmektedir buda hatayı neredeyse tamamen ortadan kaldırmaktadır.

Depo Yönetim Yazılımaları

Teknolojinin çok hızlı gelişimi depo yönetim sistemlerine farklı çözümler sağlamakla birlikte aslında tamamen değiştirmiştir zaman kavramının e büyük maliyet olduğu günümüzde doğru yazılımalr ve doğru eğitimlerle artık evrak kağıt kalem kullank yada personele bağımlılık vs. kavramlar tamamen ortadan kalkmıştır.

Bütün bu olumlu gelişmelerin elbette olumsuz taraflarıda söz konusu olacaktır. Özellikle otomasyon kısımalrında. Yazılım sektörünün hızla gelişmesi pek çok firmayıda bu alanda doğurmuş bünyesinde barındırmıştır ve işin içinde yazılım girdiğinde pek çok parametre devreye girmektedir en ufak bir hata firmanın ölü yatırım yapmasına buda ciddi maddi kayıplara sebep olmaktadır. İşletmeler için en doğru hareket kesinlikle profesyonel kişilerce çalışıp önce bir analiz yapılması raporlandırılması test edilmesi kısa orta ve uzun vadede alternatifli sorunalrın belirlenip alternatifli çözümler bulunması maliyetin yayılması geliştirilebilir ve uygulanabilir ve iznelebilir olması gibi pek çok olmazsa olmazları hayata geçirmek gerekmektedir. Bunun içinde bu işi profesyonel kişi yada kurumlarla çalışmak hem maliyet hemed zaman açısından marjinal fayda sunacaktır.Depoculukta olmazsa olmazlardan en önemlisi barkodlama sistemidir.